Hlavni menu Pentax 645 Fotografie Odkazy Technika Clanky Brejlovec jazyk-cj jazyk-uk brejlovec.net

Pentax 645

Pentax 645 včera a dnes


Pentax 645, zleva: SMC Pentax-A 645 55/2,8, 75/2,8, 150/3,5 a 45/2,8. V pozadí sada mezikroužků Pentax-A 645 a pevné pouzdro na mezikroužky.

Pentax desítky let produkoval kinofilmovou techniku a volnou optiku. v roce 1969 na trh přišel první středoformátový přístroj z produkce Asahi optical, Asahi Pentax 6x7. O patnáct let později, při nástupu nové řady objektivů a fotoaparátů u kinofilmu, byla představena další novinka na střední formát, Pentax 645.

Jedná se o plnohodnotnou zrcadlovku s výměnnými objektivy (bajonet), TTL měřením, synchronizací s bleskem při 1/60, čtyřmi expozičními režimy (Manuál, Program, Předvolba clony nebo času), několikanásobnou expozicí, motorovým převíjením filmu a v neposlední řadě i dioptrickou korekcí hledáčku a páčkou hloubky ostrosti. jak jsem již naznačil výše, v roce 1984 byla představena nová řada kinofilmových objektivů SMC Pentax-A. Obdobný design a konstrukci mají i objektivy SMC Pentax-A 645.

Roku 1984 se tedy začala psát historie Pentaxu 645 a monofokálních objektivů SMC Pentax-A 645. Tato řada se vyrábí dodnes, a to především některé objektivy jako SMC Pentax-A 645 55/2,8. Inovace se systém dočkal o třináct let později: v roce 1997 byla představena první středoformátová zrcadlovka s výměnnými objektivy, TTL měřením a autofokusem - Pentax 645N. S tím vznikla i potřeba nových autofokusových objektivů. Opět byl odvozen název od kinofilmových objektivů, tedy SMC Pentax-FA 645. Na trhu se také začínají objevovat první zoomové objektivy (například 80-160 vyráběný jak v manuální, tak autofokusové verzi). U tohoto modelu se Pentax vrátil ke klasickému ovládání kruhovými ovladači, pravděpodobně odvozeno od oblíbeného Pentaxu MZ-5(N). Rukojeť na pravé straně přístroje (grip) je již pevně spojená s tělem fotoaparátu, přístroj je vybaven mnoha velmi zajímavými funkcemi (tisk expozičních údajů mezi políčka filmu, bodové měření, korekce po 1/3 EV, rychlejší seriové snímání a další), konstrukce je odolnější oproti starší verzi. Jen o několik let později (2001) byla představena vylepšená verze, Pentax 645NII. Může se pyšnit ještě odolnější konstrukcí, další změny jsou prakticky zanedbatelné. Už více než rok se spekuluje o digitálním Pentaxu 645D, na Photo Imaging Expo (PIE) v Tokio r. 2005 byly představeny tři možné designové verze tohoto přístroje. Téměř o dva roky později, na začátku roku 2007, byla představena nová digitální verze. Předběžné informace najdete v samostatné kapitole.

Předností celého systému jsou špičkové objektivy opatřené SMC vrstvami, možné je i použití objektivů SMC Pentax 67 přes redukci. Fotoaparát se skládá z jednoho dílu (pokud nepočítám odšroubovatelnou rukojeť) - není možné sejmout hranol, manuálně převíjet film nebo vyměňovat částečně exponované filmy. Malým zklamáním může být též nekompatibilita modelu 645 s poměrně rozšířenými blesky FTZ.

Evropská unie v rámci ochrany životnho prostředí zakázala dovoz systémů Pentax 645 i Pentax 67, naštěstí soukromý dovoz není nijak limitován a skladové zásoby ještě také nějaké jsou. Aktuální nabídku Pentaxu 645NII, objektivů a příslušenství naleznete na www.foto-sam.cz, nebo alespoň co z ní po zásahu EU zbylo. Nemyslím si, že by obsah nebezpečných látek v použitých materiálech byl tak vysoký, aby to vyžadovalo zákaz dovozu. Budeme sice zdraví, ale nebudeme moci fotit.

Na závěr bych také chtěl upozornit na to, že ilustrační fotografie AF objektivů a fotoaparátů byly převzaty z www.pentax.de.

Sign up for PayPal and start accepting credit card payments instantly.