Hlavni menu Pentax 645 Fotografie Odkazy Technika Clanky Brejlovec jazyk-cj jazyk-uk brejlovec.net

Technika

Nákum z druhé ruky snadno, bezpečně, rychle a levně: e-Bay

Existuje několik způsobů, jak získat fotografickou techniku. Někteří preferují nákup nové, nepoužité - má to výhodu v garanci funkčnosti; nadruhou stranu je to poměrně finančně náročné (pokud bych mou současnou středoformátovou techniku měl kupovat novou, zaplatil bych asi 120 000Kč, v bazaru mě stála ca 25 000Kč). Další možností jsou kamenné bazary ve větších městech (například v Praze ve Vodičkově ulici najdete hned dva - Pazdera a Centrum Fotoškoda). Tady ale platíte navíc za zprostředkování prodeje přibližně 20% z částky (nevýhoda především pro prodejce). Ideální je přímý kontakt s majitelem přístroje - to je v současnosti nejjednodušší prostřednictvím internetu. Jednoduchým a přesto velmi spolehlivým fotobazarem je www.paladix.cz/bazar. Nejlevnější možností nákupu je ale zahraniční bazar všeho od špendlíku po lokomotivu, www.ebay.de. Totožný (kompatibilní - stačí jedna registrace) bazar najdete i v mnoha dalších zemích celého světa.

Obchody jsou realizovány formou dražby, které se mohou účastnit pouze registrovaní uživatelé (neregistrovaný uživatel může pouze sledovat několik dražeb). Pokud neovládáte němčinu, nevadí. Stejný obchod existuje v desítkách zemí včetně US nebo UK, tedy www.ebay.co.uk. Protože se jedná o stejnou firmu, je možné se v jedné zemi zaregistrovat a obchodovat v jiné. Tak to řeším i já, protože má němčina je více než chabá. Zaregistroval jsem se na americkém e-Bay, obchoduji výhradně v Německu a používák britského klienta na správu dražeb. Inzeráty sice prohlížím v němčině, stačí jenom kliknout na Watch this Item in My eBay (Diesen Artikel in Mein eBay beobachten) a položka je zobrazována v "My E-Bay" mezi "Watching". Některé údaje se již přeložily do angličtiny, všechny titulky a některá důležitá sdělení jsou také v AJ.

Registroval jsem se v prosinci 2004 na americkém ebay, číslo karty registrace v té době nevyžadovala. Jak jsem metodou pokus/omyl zjistil, při registraci v británii budete pravděpodobně v druhém kroku registrace vyzváni k vyplnění údajů o platební kartě. Mělo by se jednat pouze o kontrolní oepraci, kdy se zjišťuje zprávnost vyplněných údajů s držitelem karty. V tuto chvíli můžeme očekávat potíže - netuším, jaký systém používají, ale pokud používáte účet psaný na někoho jiného, obávám se, že registrace bude zamítnutá. Může se to stát i z důvodu přílišného zabezpečení karty proti zneužití, ale to již opravdu spekuluju. Ebay vysloveně varuje před falešnými emaily, ve kterých se má vyplnit jméno, heslo či dokonce údaje o platební kartě. Na takové zprávy v žádném případě neodpovídejte! Více v angličtině najdete zde.

Ceny se pohybují tak na úrovni 1/2 až 1/3 cen v Česku. Například Objektiv SMC Pentax-M 35/2,8 se draží za maximálně 30e kdežto u nás je v bazarech za 2500Kč, Pentax Z-1p se draží za 100e nebo více (záleží na stavu), česká cena je asi dvojnásobná. Pokud se rozhodnete zahýbat cenami na E-Bay, neplýtvejte energií a nezvyšujte cenu u položek, kterým končí aukce třeba za několik dní. Vložit se do aukce má význam nejdříve poslední minutu aukce. Je však dobré sledovat cenový vývoj a předem si ujasnit, nad jakou částku rozhodně nepůjdete. Může se stát, že vás konkurence (=vážný zájemce) vyžene do astronomických částek a vy, abyste mu ukázali zač je toho loket, ho na posledí chvíli přeplatíte. Gratuluji, právě jste vyhráli dražbu s dvojnásobnou cenou než bylo nutné.

Chtěl bych upozornit ještě na jednu důležitou věc. Cena, s kterou vyhrajete, není cena, kterou zaplatíte. Musíte k tomu ještě připočítat poštovné, které se pohybuje většinou okolo 15 - 20 Euro, viděl jsem i 8 Euro (rozlišují se zásilky nepojištěné neregistrované, registrované a pojištěné). Pokud budete posílat peníze na účet, připravte se na jednorázový poplatek banky příjemce, většinou činí 5 Euro. Pod každým inzerátem je takové chytré tlačítko Ask the Seller (třetí zleva - Frage an den Verkäufer). Zatím jsem se v Německu na e-Bay vždy domuvil anglicky, zkuste se tedy poptat na podmínky prodeje, poštovné, případně pokud je ochoten posílat do Česka (pokud má v inzerátu napsáno will ship: Germany, nebo Versand nach: Deutschland; většinou se s nimi dá dohodnout na jiné zemi dodání než píší v inzerátu).

Existuje několik způsobů jak dražit. Někteří účastníci dávají u nových dražeb velmi nízkou nabídku (5, 10 euro) a pak už nikdy nepřihazují. Občas takto něco vyhrají, je to ale nevyzpytetelné. Další skupinu tvoří ti, co během dražby přebíjejí aktuální nejvyšší Bid a tím ženou cenu nahoru. Může se stát, že ostatní zájemci ztratí zájem, když vidí utvrzelost konkurence, také to ale nepovažuji za nejlepší způsob. Nejvíce se mi osvědčilo dávat jediný Bid (poměrně vysoký) v posledních vteřinách dražby. Vysoký Bid proto, abych na 100% přebil nejvyšší nabídku - nemám totiž možnost nabídnout ještě víc - z časových důvodů. Proto také mohu nabídnout třeba 1000e, nikdo jiný už další nabídku dát nemůže (může, ale nebude to reakce na můj Bid, tudíž bude nepoměrně nízká). Existuje tu samozřejmě riziko, že stejnou strategii aplikují dva kupci současně a jednomu se to krutě nevyplatí. Je také dobré dlouhodobě sledovat vývoj cen u vámi hledané položky, vztáhnout si to na dobu konce dražby (aukce končící o víkendu nebo ve svátek končí na nižší ceně, naopak pokud dražba končí v pracovní den během kolem poledního nebo v podvečer, je to většinou hodně drahé). Vyplatí se i sledovat strategie "konkurence" prostřednictvím "Feedback".

Ještě se vrátím k posílání peněz do zahraničí. Existuje více možností, některé jsou dražší, jiné levnější ale třeba méně bezpečné nebo pomalé. V současnosti používám doklad Euro Giro u Poštovní Spořitelny (ČSOB). Umožňuje zasílání do vybraných států (Německo; Rakousko; Slovensko; Švýcarsko; Lucembursko; Portugalsko; Maďarsko a Chorvatsko - pouze platby určené k výplatě v hotovosti a také Japonsko) z téměř každé pošty (moc klientů to nevyužívá, musíte je to poště nejdřív naučit :-). Je možná platba z účtu nebo v hotovosti (šance pro ty, co mají ůčet jinde) na účet nebo pro výběr v hotovosti. Za převod se platí pevná sazba 100 Kč (nezáleží na částce, nebo jsem se alespoň tak vysoko zatím nedostal), banka příjemce si také něco účtuje - záleží na zvoleném způsobu placení poplatků. Jsou tři možnosti: OUR, SHA a BEN; prakticky se dají použít jen SHA a BEN. OUR - příjemce hradí vše, SHA - každý hradí poplatky své banky, BEN - příjemce hradí vše. Abyste mohli využít OUR, musí být banka příjemce Smluvní Bankou EUROGIRO NETWORK, pro ostatní banky jsou možné pouze zbývající dva. Prakticky vždy používám SHA (na smluvní banku jsem ještě nenarazil, k posílané částce přidávám 5e na poplatky banky příjemce). Převod trvá max 5 pracovních dní (zkušenost). To je asi poslední klad EURO GIRO, protože teď se dostávám k nutným informacím. Potřebujete číslo účtu příjemce IBAN, kód banky (SWIFT-BIC), adresu příjemce a adresu banky (vaši adresu asi znáte, pak už jenom částka, případně číslo vašeho účtu NE ve tvaru IBAN - to tam nedostanete). Jako platební titul používám 650 (ostatní finanční převody - musí to tam být vypsané celé). Zjišťování adres je trochu problematické, v cizině na to nejsou zvyklí.

Po celém světě má asi 150 000 poboček banka Western Union®, u nás její služby zprostředkovává PES (peněžní expresní service). Nabízejí velmi zajímavou možnost okamžitého převodu peněz, ovšem poplatky nejsou nikterak nízké. Jak to funguje? Příjdete s určitým obnosem na některou pobočku (ale kterou 8-), vyplníte primitivní formulář (vaše jméno, adresa, částka, jméno příjemce a cílové země, případně vzkaz). to odevzdáte, zaplatíte v CZK (na vybraných pobočkách berou i US$), posílanou částku + jednorázový poplatek, který činí asi 5 až 10% celkové sumy (viz ceník). Obsluze u přepážky předáte vyplněný příkaz, částu navýšenou o poplatek (převáděnou částu vyplníte v korunách bez poplatku, ten je pak připočítán), počkáte asi pět minut, pak obdržíte potvrzení převodu a číslo převodu. Během několika minut by měla být částka připravena k vyzvednutí na všech pobočkách ve vámi uvedené zemi, příjemce se prokáže dokladem totožnosti. můžete mu také zdělit číslo pěněžního převodu (MTCN), pomocí kterého to dohledá. Pro transakce po Evropě asi dost drahá záležitost, v US je to celkem běžné, na eBay.com to donedávna uváděli jako možnost platby celkem často. Už jsem měl tu čest vyzkoušet to do US a funguje to. V současnosti preferují američané platbu kartou nebo tzv. Money Order (americky: Postal Order), něco jako předplacený šek. Nepodařilo se mi tuhle službu nějak realizovat.

Dle jakési statistiky eBay je jako možnost platby v 90% dražeb uvedeno PayPal. Asi před dvěma lety jsem to trochu zkoumal a zjistil jsem, že to z Česka není možné (někteří odvážlivci se registrovali jako že jsou v SRN, to jsem ale nechtěl). Protože však před časem eBay.com doporučilo prodejcům neakceptovat Western Union (po domluvě všechno jde, že :-), lépe řečeno nedává záruky na platbu, byl jsem nucen prozkoumat jiné možnosti. A hle, účet PayPal se dá zaregistrovat i pro Českou Republiku! Pro registraci (která je konec konců zdarma - jak jsem pochopil, odečtou z účtu 50kč a hned to zase vrátí jako bonus :-), klikněte na odkaz umístěný dole na těhle stránkách; stačí vyplnit triviální dotazník a vlastnit platební kartu. Převod probíhá prostřednictvím e-mailu (obě strany mají přístup pouze k e-mailovým adresám protějšku, převod zprostředkovává PayPal), mělo by to být bezpečné (používá to kdekdo takže to asi funguje). Jak jsem pochopil, odesílatel neplatí nic (nad 3000Kč při převodu v rámci ČR??, do zahraničí by to mělo být neomezené), nejsou tam ani poplatky za vedení PayPal účtu. Až se mi to podaří aktivovat, vyzkouším to a dám vědět.

Sign up for PayPal and start accepting credit card payments instantly.